2010 Jim Hanus
Gopher Classic
Baseball Tournament


The largest Legion Baseball Tournament
in the United States!!!

Congratulations to Napoleon, OH
2010 Gopher Classic Champ
(
and back-to-back champ!),
to Rosetown, 2010 Runner-up,
and to all participating teams!


Visit the Minnesota State Tournament Page


Last Updated: 7/13/10, 11:30 pm

  Site/Dates  
Registration Information Participating Teams/Records Schedule/Results
Related Links Prior Year Results Daily Tournament News
MN State American Legion
Tournament Info
American Legion Regional
Tournament Info
American Legion
World Series Tournament Info



 

2010 Tournament Sites/Dates:

The Gopher Classic is the largest American Legion tournament held in the United States, featuring 48 teams in pool play format, with single elimination for eight pool winners.

The 2010 Gopher Classic will be held Friday, July 9th through Tuesday, July 13th, 2010, with the championship game held in the Metrodome.

Link to Tournament Photographer, Steve Nord: Rollingphoto.com

Tournament Sites: Site #: Location: Host:


1 Apple Valley: Legion Field Apple Valley 76ers
2 Maple Grove: High School Field Maple Grove
3 Bloomington: Red Haddox Field Bloomington Gold
4 Edina: Braemar Edina
5 Bethel University: Hargis Park Field Bethel University
6 North St. Paul: McKnight Legion Field North St. Paul
7 Eden Prairie HS: Round Lake Stadium Eden Prairie
8 Minnetonka: Mtka HS, Veterans Field Excelsior

Click on Park Name for Map/Directions/Info
Additional Helpful Links:
Apple Valley Parks, Bloomington Parks, Bethel University Visitors Info, Bethel Visitor Info II

Top of Page

 


2010 Team Registration Information:

19 and under. $550 entry fee (subject to change).
Sponsored by Excelsior American Legion Post 259

For further information, contact Jim Peck (952-474-5071)
(NOTE: At this time, no 2010 tournament berths are available. Registration for 2011 will begin in September, 2010.)

Top of Page


 

2010 Participants & Tournament Records:
(Click on Team Name for Team's Website)

Tournament Pool Play Records:
Team with Best Record in pool play advances.
Tie-breakers: 1) Head-to-head between tied teams;
2) Least Runs Allowed Per Innings Played, using all games played;
3) Most Runs Scored Per Innings Played, using all games played; 4) coin flip.

Site Pool Record* Team   Site Pool Record* Team
1 2-3 Apple Valley (@ AV Legion Field)   5 4-0 Rosetown, Roseville, Minnesota (@ Bethel)
1 3-2 St. Paul Hamline, MN (Purple)   5 2-2* Coon Rapids, Minnesota
1 1-4 Kenosha, Wisconsin   5 2-2* Grand Rapids, Minnesota
1 4-1 Rapid City Post 22 Varsity, South Dakota   5 3-2 Hopkins, Minnesota
1 5-0 Rochester Patriots, Minnesota   5 1-3* Sioux Falls West, South Dakota
1 0-5 St. Louis Park, Minnesota   5 1-4 West Fargo, North Dakota
 
2 1-4 Maple Grove (@ Maple Grove HS)   6 3-1* North St. Paul (@ McKnight Legion Field)
2 4-1 Eastview (Apple Valley) Minnesota   6 1-3* Bemidji, Minnesota
2 3-2 LaCrosse, Wisconsin   6 3-2 Centennial, Lino Lakes, Minnesota
2 4-1 Sartell, Minnesota   6 0-4* Harrisonville, Missouri
2 1-4 Wayzata, Minnesota   6 2-2* Minot, North Dakota
2 2-3 Yankton, South Dakota   6 4-1 Rochester Redhawks, Minnesota
 
3 1-4 Bloomington Gold (@ Red Haddox Field)   7 4-1 Eden Prairie (@ Round Lake Stadium)
3 4-1 Burnsville, Minnesota   7 3-2 Alexandria, Minnesota
3 1-4 Grand Forks, North Dakota   7 3-2 Boulder, Colorado
3 3-2 Ralston, Nebraska   7 1-4 Lakeville South, Minnesota
3 2-3 Thunder Bay, Ontario, Canada   7 0-5 Osseo, Minnesota
3 4-1 Tri-City Red, New Brighton, MN   7 4-1 Sioux Falls East, South Dakota
 
4 2-2* Edina (@ Braemar Park)   8 1-4 Excelsior (@Veterans Field, Mtka HS)
4 2-2* Fargo, North Dakota   8 4-1 DePere, Wisconsin
4 2-3 Gillette, Wyoming   8 2-3 Minneapolis Southwest
4 4-1 Napoleon, Ohio   8 3-2 Forest Lake, Minnesota
4 1-4 New Ulm Gold, Minnesota   8 2-3 Mitchell, South Dakota
4 3-2 Rochester A's, Minnesota   8 3-2 Helena, Montana

If no State is indicated above, team is from Minnesota.

*Through Sunday's games
(See schedule notes below, if record is less than 5 total games.)


If your team has a website, and it is not listed or if the link is old/incorrect, please e-mail your team's URL address!

View the Most Recent Minnesota Statewide Coaches'/Media Poll

Top of Page


2010 Tournament Game Schedule/Results

Coin flip prior to game determines Home/Away; team order below not indicative of home/away.

Date/Game Team Score vs. Team Score Notes
Site 1 - Apple Valley          
Friday, 7/9 - 9:30 a.m. St. Paul Hamline Purple 7 Kenosha, WI 0  
Friday, 7/9 - 12 noon St. Paul Hamline Purple 0 Rochester Patriots 1  
Friday, 7/9 - 2:30 p.m. Rapid City, SD 2 Rochester Patriots 4  
Friday, 7/9 - 5:00 p.m. Rapid City, SD 11 Apple Valley 3  
Friday, 7/9 - 7:30 p.m. St. Louis Park 3 Apple Valley 4  
           
Sat, 7/10 - 9:30 a.m. St. Louis Park 2 Rochester Patriots 3  
Sat, 7/10 - 12 noon St. Louis Park 0 Rapid City, SD 14  
Sat, 7/10 - 2:30 p.m. Rapid City, SD 4 Kenosha, WI 3  
Sat, 7/10 - 5:00 p.m. Kenosha, WI 0 Apple Valley 7  
Sat, 7/10 - 7:30 p.m. St. Paul Hamline Purple 5 Apple Valley 4  
           
Sun, 7/11 - 9:30: a.m. St. Paul Hamline Purple 1 Rapid City, SD 8  
Sun, 7/11 - 12 noon St. Paul Hamline Purple 6 St. Louis Park 4  
Sun, 7/11 - 2:30 p.m. Kenosha, WI 8 St. Louis Park 2  
Sun, 7/11 - 5:00 p.m. Kenosha, WI 0 Rochester Patriots 2  
Sun, 7/11 - 7:30 p.m. Rochester Patriots 5 Apple Valley 0  
           
Site 1 (Apple Valley) Winner: Rochester Patriots        
Top of Page
Site 2 - Maple Grove          
Friday, 7/9 - 9:00 a.m. Eastview 8 Wayzata 0  
Friday, 7/9 - 11:30 a.m. Maple Grove 6 Wayzata 1  
Friday, 7/9 - 2:00 p.m. Maple Grove 10 Yankton, SD 13  
Friday, 7/9 - 4:30 p.m. Sartell 7 Yankton, SD 4  
Friday, 7/9 - 7:00 p.m. Eastview 4 LaCrosse, WI 3 8 innings
           
Sat, 7/10 - 9:00 a.m. Sartell 5 Wayzata 1  
Sat, 7/10 - 11:30 a.m. Sartell 4 Eastview 1  
Sat, 7/10 - 2:00 p.m. Maple Grove 2 Eastview 9  
Sat, 7/10 - 4:30 p.m. Maple Grove 3 LaCrosse, WI 6  
Sat, 7/10 - 7:00 p.m. Yankton, SD 5 LaCrosse, WI 13  
           
Sun, 7/11 - 9:00 a.m. Eastview 8 Yankton, SD 0 6 innings
Sun, 7/11 - 11:30 a.m. Wayzata 4 Yankton, SD 5  
Sun, 7/11 - 2:00 p.m. Wayzata 20 LaCrosse, WI 8 7 innings
Sun, 7/11 - 4:30 p.m. Sartell 0 LaCrosse, WI 14  
Sun, 7/11 - 7:00 p.m. Sartell 7 Maple Grove 1  
           
Site 2 (Maple Grove) Winner: Sartell        
Top of Page
Site 3 - Bloomington          
Friday, 7/9 - 9:00 a.m. Bloomington Gold 0 Burnsville 9 5 innings
Friday, 7/9 - 11:30 a.m. Burnsville 1 Tri-City Red 2  
Friday, 7/9 - 2:30 p.m. Tri-City Red 10 Grand Forks, ND 5  
Friday, 7/9 - 5:00 p.m. Grand Forks, ND 0 Ralston, NE 9  
Friday, 7/9 - 7:30 p.m. Bloomington Gold 4 Thunder Bay, Ontario 7  
           
Sat, 7/10 - 9:00 a.m. Bloomington Gold, MN 2 Ralston, NE 4  
Sat, 7/10 - 11:30 a.m. Ralston, NE 9 Thunder Bay, Ontario 1  
Sat, 7/10 - 2:30 p.m. Thunder Bay, Ontario 5 Tri-City Red 6  
Sat, 7/10 - 5:00 p.m. Grand Forks, ND 10 Burnsville 14  
Sat, 7/10 - 7:30 p.m. Bloomington Gold 2 Grand Forks, ND 5  
           
Sun, 7/11 - 9:00 a.m. Burnsville 11 Raleston, NE 1 5 innings
Sun, 7/11 - 11:30 a.m. Tri-City Red 11 Raleston, NE 0 5 innings
Sun, 7/11 - 2:30 p.m. Grand Forks 1 Thunder Bay, Ontario 9  
Sun, 7/11 - 5:00 p.m. Burnsville 15 Thunder Bay, Ontario 7 5 innings
Sun, 7/11 - 7:30 p.m. Bloomington Gold 8 Tri-City Red 2  
           
Site 3 (Bloomington) Winner: Tri-City Red        
Top of Page
Site 4 - Edina          
Friday, 7/9 - 9:30 a.m. Edina 4 Gillette, WY 12  
Friday, 7/9 - 12 noon Rochester A's 14 Gillette, WY 2  
Friday, 7/9 - 2:30 p.m. Rochester A's 7 Fargo, ND 4  
Friday, 7/9 - 5:00 p.m. Napoleon, OH 9 Fargo, ND 7  
Friday, 7/9 - 7:30 p.m. Edina 11 New Ulm Gold 2  
           
Sat, 7/10 - 9:30 a.m. Gillette, WY 4 Fargo, ND 6  
Sat, 7/10 - 12 noon Edina 8 Rochester A's 5  
Sat, 7/10 - 2:30 p.m. New Ulm Gold 12 Rochester A's 2  
Sat, 7/10 - 5:00 p.m. New Ulm Gold 2 Napoleon, OH 10  
Sat, 7/10 - 7:30 p.m. Edina 4 Napoleon, OH 13  
           
Sun, 7/11 - 9:30 a.m. New Ulm Gold 7 Fargo, ND 8  
Sun, 7/11 - 12 noon New Ulm Gold 2 Gillette, WY 10 5 innings
Sun, 7/11 - 2:30 p.m. Napoleon, OH 11 Gillette, WY 6  
Sun, 7/11 - 5:00 p.m. Napoleon, OH 3 Rochester A's 11  
Sun, 7/11 - 7:30 p.m. Edina -- Fargo, ND -- canceled
           
Site 4 (Edina) Winner: Napoleon, OH        
Top of Page
Site 5 - Bethel          
Friday, 7/9 - 8:30 a.m. Coon Rapids 6 Hopkins 7  
Friday, 7/9 - 11 a.m. Coon Rapids 1 Sioux Falls West, SD 12  
Friday, 7/9 - 1:30 p.m. Hopkins 6 Sioux Falls West, SD 3  
Friday, 7/9 - 4:00 p.m. Grand Rapids 3 Rosetown 17 5 innings
Friday, 7/9 - 6:30 p.m. Grand Rapids 9 West Fargo, ND 1  
           
Sat, 7/10 - 8:30 a.m. Sioux Falls West, SD 1 Rosetown 9  
Sat, 7/10 - 11:00 a.m. West Fargo, ND 1 Rosetown 9  
Sat, 7/10 - 1:30 p.m. West Fargo, ND 5 Sioux Falls West, SD 4 Runner stole home for the win.
Sat, 7/10 - 4:00 p.m. Hopkins 7 Grand Rapids 9 8 innings
Sat, 7/10 - 6:30 p.m. Coon Rapids 5 Grand Rapids 2  
           
Sun, 7/11 - 8:30 a.m. West Fargo, ND 2 Hopkins 6  
Sun, 7/11 - 11:00 a.m. Rosetown 2 Hopkins 1  
Sun, 7/11 - 1:30 p.m. West Fargo, ND 0 Coon Rapids 9 5 innings
Sun, 7/11 - 4:00 p.m. Grand Rapids -- Sioux Falls West, SD -- RAINED OUT
Sun, 7/11 - 6:30 p.m. Rosetown -- Coon Rapids -- RAINED OUT
           
Site 5 (Bethel) Winner: Rosetown        
Top of Page
Site 6 - North St. Paul          
Friday, 7/9 - 9:00 a.m. Centennial (Lino Lakes) 2 North St. Paul 3  
Friday, 7/9 - 11:30 a.m. Centennial (Lino Lakes) 17 Harrisonville, MO 0 5 innings
Friday, 7/9 - 2:00 p.m. Rochester Redhawks 6 Harrisonville, MO 1  
Friday, 7/9 - 4:30 p.m. Bemidji 9 Minot, ND 1 6 innings
Friday, 7/9 - 7:00 p.m. Bemidji 1 North St. Paul 9 6 innings
           
Sat, 7/10 - 9:00 a.m. Minot, ND 12 Harrisonville, MO 2 5 innings
Sat, 7/10 - 11:30 a.m. Minot, ND 0 Centennial (Lino Lakes) 7  
Sat, 7/10 - 2:00 p.m. Rochester Redhawks 10 Bemidji 9 8 innings
Sat, 7/10 - 4:30 p.m. Rochester Redhawks 9 North St. Paul 3  
Sat, 7/10 - 7:00 p.m. Harrisonville, MO 0 North St. Paul 8 5 innings
           
Sun, 7/11 - 9:00 a.m. Minot, ND 4 Rochester Redhawks 3  
Sun, 7/11 - 11:30 a.m. Centennial (Lino Lakes) 2 Rochester Redhawks 3  
Sun, 7/11 - 2:00 p.m. Centennial (Lino Lakes) 8 Bemidji 0 6 innings
Sun, 7/11 - 4:30 p.m. Harrisonville, MO -- Bemidji -- RAINED OUT
Sun, 7/11 - 7:00 p.m. Minot, ND -- North St. Paul -- RAINED OUT
           
Site 6 (NSP) Winner: Rochester Redhawks        
Top of Page
Site 7 - Eden Prairie          
           
Friday, 7/9 - 9:00 a.m. Eden Prairie 8 Osseo 7  
Friday, 7/9 - 11:30 a.m. Lakeville South 2 Alexandria 6  
Friday, 7/9 - 2:00 p.m. Sioux Falls East, SD 12 Alexandria 9  
Friday, 7/9 - 5:00 p.m. Osseo 9 Boulder, CO 12 8 innings
Friday, 7/9 - 7:30 p.m. Eden Prairie 10 Boulder, CO 0 5 innings
           
Sat, 7/10 - 9:00 a.m. Osseo 8 Alexandria 13  
Sat, 7/10 - 11:30 a.m. Osseo 6 Lakeville South 18  
Sat, 7/10 - 2:00 p.m. Boulder, CO 9 Lakeville South 1 6 innings
Sat, 7/10 - 5:00 p.m. Boulder, CO 5 Sioux Falls East, SD 9  
Sat, 7/10 - 7:30 p.m. Eden Prairie 9 Sioux Falls East, SD 0 5 innings
           
Sun, 7/11 - 9:00 a.m. Boulder, CO 13 Alexandria 5  
Sun, 7/11 - 11:30 a.m. Eden Prairie 0 Alexandria 1 1 hitter for Alexandria
Sun, 7/11 - 2:00 p.m. Sioux Falls East, SD 3 Osseo 1  
Sun, 7/11 - 5:00 p.m. Sioux Falls East, SD 8 Lakeville South 1  
Sun, 7/11 - 7:30 p.m. Eden Prairie 7 Lakeville South 1  
           
Site 7 (Eden Prairie) Winner: Eden Prairie        
Top of Page
Site 8 - Minnetonka          
Friday, 7/9 - 9:00 a.m Excelsior 1 Forest Lake 5  
Friday, 7/9 - 11:30 a.m. DePere, WI 8 Helena, MT 0 7 innings
Friday, 7/9 - 2:00 p.m. Mpls Southwest 2 Forest Lake 0 No hitter for SW
Friday, 7/9 - 5:00 p.m. Mpls Southwest 3 Mitchell, SD 12 5 innings
Friday, 7/9 - 7:30 p.m. Excelsior 1 Mitchell, SD 3  
           
Sat, 7/10 - 9:00 a.m. DePere, WI 2 Mpls Southwest 1  
Sat, 7/10 - 11:30 a.m. Mitchell, SD 8 Forest Lake 10  
Sat, 7/10 - 2:00 p.m. Excelsior 1 DePere, WI 3  
Sat, 7/10 - 5:00 p.m. Helena, MT 8 Mpls Southwest 0 5 innings
Sat, 7/10 - 7:30 p.m. Excelsior 3 Helena, MT 0  
           
Sun, 7/11 - 9:00 a.m. Helena, MT 5 Mitchell, SD 3  
Sun, 7/11 - 11:30 a.m. Helena, MT 2 Forest Lake 1 9 innings
Sun, 7/11 - 2:00 p.m. DePere, WI 6 Forest Lake 9  
Sun, 7/11 - 5:00 p.m. DePere, WI 13 Mitchell, SD 2 5 innings
Sun, 7/11 - 7:30 p.m.. Excelsior 2 Mpls Southwest 3  
           
Site 8 (Excelsior) Winner: DePere, WI        

Top of Page

Quarter and Semi-Finals:
Monday, 7/12 - 9:30 a.m. AV Site Winner - Rochester Patriots 6 Bloom Winner - Tri-City Red 10 @ Red Haddox Field (Bloom.)
Monday, 7/12 - 12 noon Eden Prairie Site Winner - Eden Prairie 6 Edina Site Winner - Napoleon, OH 9 @ Red Haddox Field (Bloom.)
Monday, 7/12 - 2:30 p.m. Winner 9:30 - Tri-City Red 5 Winner Noon - Napoleon 9 @ Red Haddox Field (Bloom.)
 
Monday, 7/12 - 9:30 a.m. Maple Grv Site Winner - Sartell 7 Bethel Site Winner - Rosetown 8 @ Veterans Field, Mtka HS
Monday, 7/12 - 12 noon NSP Site Winner - Rochester Redhawks 5 Mtka Site Winner - DePere, WI 4 @ Veterans Field, Mtka HS
Monday, 7/12 - 2:30 p.m. Winner 9:30 - Rosetown 10 Winner Noon - Rochester Redhawks 8 @ Veterans Field, Mtka HS
Championship:
Tuesday, 7/13 - 9:00 a.m. Bloom. Semi-Winner - Napoleon 11 Mtka. Semi-winner - Rosetown 10 @ HHH Metrodome*
*Instructions for Metrodome access: Teams and spectators may park (free) in the lot that is adjacent to the Dome. Enter that lot from 11th Avenue South, at its intersection with South 5th Street (see map link above). If the entry gate is staffed, simply inform the guard that you are attending the American Legion game. Enter the Metrodome through Gate D. This is the only gate that will be open. Admission is free. All spectators wishing to attend the game should plan to arrive at Gate D by 8:30 a.m., as it will likely be re-closed during the game.

 


Top of Page



Prior Year Gopher Classic Results:

 

2006
2007
2008
2009

 


Top of Page



2010 Minnesota State American Legion Tournament

The 2010 Minnesota American Legion State Tournament will be hosted by Hibbing, July 29th through August 1st:
Follow the action at
www.mnlegion.org (Minnesota Deapartment American Legion Baseballl Web Site) or visit the Official 2010 Minnesota American Legion State Tournament website!



2010 American Legion Regional Championship Tournaments

The 2010 Regional American Legion Tournaments will be held as follows:

Central Plains: Blue Springs, MO Thursday, 8/5/10 - Monday, 8/9/10
Great Lakes: Mattoon, IL Thursday, 8/5/10 - Monday, 8/9/10

Follow the action at www.legion.org/baseball! (National American Legion Web Site)



2010 World Series National Championship Tournament

The 2010 American Legion World Series will be held in Spokane, WA on
Friday, August 13, 2010 through Tuesday, August 17, 2010.

For more information on the Regional and National Tournaments, visit Spokane's official web site,
or take this link to the
National American Legion Baseball Web Site.


Top of Page


 

 

 

 


 

Related Links:

Links to Other Tournament Web Sites
and Related Information
Minnesota Department of the American Legion
National American Legion Baseball Site

 

Other Related Links Prior Minnesota State Champions, Since 1926
Prior Minnesota Outstanding Tournament Players of the Year
Other State Department Awards and Trophies

 

Prior Minnesota American Legion
State Tournament Results
2009 2008
2007 2006
2005 2004
2003 2002

 

Top of Page

 


 

For comments or questions on this site, contact webdesigner@tricitybaseball.org.

Tri-City Baseball Home

Copyright 2009 by Tri-City Baseball. All Rights Reserved.
No content herein may be used or duplicated elsewhere without expressed permission.

Thank you for visiting our web site!
Gail Kalata, Web Site Designer, Volunteer & Legion Baseball Groupie